Arbitraj getirisi birçok yatırımcının hayalini kurduğu işlemler arasındadır çünkü arbitraj kazançları spekülatif kazançlara göre daha az risk taşımaktadır. Arbitraj kazancının olmayacağı düşünülen durumlarda denenmemektedir. Yatırımcının ilgisini çeken arbitraj kazançlarının hangi piyasalarda ve piyasalar arası arbitrajın nasıl olacağı konusu önemlidir.

Arbitraj yapmak isteyen yatırımcılar için öncelikle hangi ürünlerde arbitraj yapılır konusunu tanımlamaya çalışalım. Arbitraj tüm enstrümanlarda yapılır fakat arbitrajın en çok yapıldığı enstrümanalar para birimleri ve faiz oranlarıdır (tahvil –bono). Tabi, bu diğer enstrümanlarda karlı arbitraj ortamı olmuyor anlamına gelmiyor. Hisse, emtia, kıymetli madenlerde kısaca tüm enstrümanlarda uygun arbitraj koşulları olduğu sürece arbitraj yapılabilir.

Arbitraj koşullarının oluşması arbitrajın yapılacağı anlamına da gelmeyebilir çünkü arbitraj maliyetleri de göz önüne alındığına bazen arbitraj yapılması anlamlı olmaktan çıkabilir. Özetle; enstrüman fiyatları arasında farklılık olması tek başına yeterli değildir. Fiyatlar arasındaki makas da arbitrajı anlamlı kılmalıdır.

Piyasalar arası arbitraj yapılabilir mi?

Arbitrajın doğasının piyasalar arasında aynı üründe ya da çapraz üründe fiyat farklılıklarında faydalanarak kar sağlamak olduğunu söylemiştik. Dolaysıyla arbitrajın yapılması için iki farklı piyasa olması gerekiyor. Mesela Londra Borsası ile Japonya Borsası arasında EURUSD paritesinin alınıp satılması örneğini verebiliriz.

Arbitraj yapılırken yukardaki örneğimizde dolaysız arbitrajdan bahsettik. Ayrıca dolaylı arbitraj vardır ki bu bildiğimiz çapraz işlemdir. Bu aşamada piyasaların ve ürün sayısının üçe yükseldiği durumlardır. Mesela; Türkiye’den TL ile Euro alıp, Japonya’da yen üzerinden satılması gibi.

Günümüz koşullarında arbitraj kazancı mümkün mü?

Küresel piyasalarda teknolojinin çok yoğun kullanıldığı düşünüldüğünde hele de finansal özgürlüğün tüm piyasalara en az bürokratik koşullara ulaşımın mümkün olduğu günümüzde piyasalar ve ürünler arasında arbitraj yapılır. Bu görüş kısmen doğru olsa arbitraj halen piyasalar ve ürünler arasında yapılabilmektedir fakat kar marjları azalmıştır. Çünkü piyasalar arasında saniyeler içinde ya da en fazla dakikalar içinde arbitraj koşulları oluşmakta ve bu durumun tespiti ancak algoritmalar sayesinde gerçekleşebilmektedir. Bugün finansal piyasalarında kullanılan birçok profesyonel yazılım arbitraj imkanların yakalayabilmektedir.

Profesyonel yatırımın adresi GCM Yatırım!

Dünya piyasalarına açılan pencereniz sektörün lider ve ödüllü kurumu GCM Yatırım, küresel piyasalar ile yatırımlarınız arasında köprü görevi görür. GCM Yatırım’ın özellikle kaldıraçlı piyasalarda yatırımcının dünya standartlarında rekabetçi koşullarında yatırım yapabilmesi için göstermiş olduğu üstün hizmet anlayışı ile yatırımcının küresel piyasalarda da karlı yatırımlarla buluşması amacını taşımaktadır. Sektörün lider ve ödüllü kurumu GCM Yatırım’ın müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca web adresi gcmyatirim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.